مناظره هومیوپاتی

چندی پیش نویسنده ستون اخلاق پزشکی نشریه سپید آقای دکتر کیارش آرامش طی مقاله ای بنام ” اخلاق وسردرد خاله مهری” مواردی در خصوص طب مکمل وآلترناتیو بیان نمودند که با پاسخ آقای دکتر علیرضا طلوع بهبود همراه شد ونهایتا مناظره هومیوپاتی در نشریه سپید آغاز گردید که در حال حاضر نیز ادامه دارد نظر به اهمیت موضوع این مقالات به ترتیب چاپ آنها در نشریه سپید ارائه میگردد (لازم به ذکر است بخشهایی از مقالات آقای دکتر طلوع بهبود در تاریخ های پانزدهم وبیست ودوم دی ماه سال نود –شماره های 285 و286 نشریه – احتمالا بدلیل کمبود فضای نشریه حذف شده بود که دراین مقال بصورت کامل ارائه میگردد) :

دکتر کیارش آرامش/متخصص پزشکی اجتماعی، استادیار مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی

اخلاق و سردرد خاله مهری

در میهمانی نشسته‌ایم. میهمانی که چه عرض کنم. حالا دیگر باید اسمش را گذاشت میدان جنگ! ماجرا از آنجا شروع می‌شود که خاله مهری رو به خواهرزاده‌اش می‌کند و می‌گوید: «سارا جون! نمی‌دونم چرا سرم درد می‌کنه! می‌شه دو تا استامینوفن به من بدی؟» هنوز حرف خاله مهری تمام نشده که دایی مهدی با صدای بلند درمی‌آید که: «ای آقا! این استامینوفن‌های ایرونی که همش گچه! بیا خواهر جون! بیا بهت تاینلول بدم که همون استامینوفنه اما خارجیش مثل آب بر آتیش سردردتو خوب می‌کنه.»
اما سارا که دانشجوی ترم اول داروسازی است، با اعتراض می‌گوید: «چه حرف‌ها می‌زنین دایی مهدی‌ها! استامینوفن همون استامینوفنه دیگه، داخلی و خارجی نداره که! با این حرف‌های شماست که صنعت داروسازی کشور پیشرفت نمی‌کنه.» دایی مهدی که صورتش – البته آن بخشی از آن که در بالا و پایین سیبیل‌ها معلوم است – حسابی سرخ شده، اعتراض یک الف بچه را که تا همین چند سال پیش نی‌ناش‌نای می‌گذاشتند و او با پوشکش بلند می‌شد و می‌رقصید و 10 بار هم زمین می‌خورد، تاب نمی‌آورد و با خنده می‌گوید: «آخه خانوم کوچولو. دایی اون صنعت داروسازیت رو بخوره! وقتی صدتاشو می‌خوری و خوب که نمی‌شی هیچی، دل درد هم می‌گیری، دیگه معلومه که فرقش با خارجی چیه دیگه.»
سارا لب ورمی‌چیند و جواب نمی‌دهد. در همین فرصت شمسی خانوم درمی‌آید که: «اصلا این داروهای شیمیایی رو ول کنید. به قول استاد بلازاده اینها همه استعماریند و غربی‌ها ساخته‌اند تا ما را چیز خور کنند. همین الان براتون دم‌کرده‌ گل‌گاو زبان با سنبل‌الطیب می‌آورم که هم دردتان خوب شود و هم قلبتان آرام شود و هم …» حرف شمسی خانوم با اعتراض آقا رشید، شوهرش، قطع می‌شود که: «بس کن زن! همون دوای قبلی که از این بلازاده گرفتی و به خورد ما دادی تا شب جمعه‌ها حوصله‌مان از بیکاری سر نرود، کافی نبود؟ نه تنها بهتر نشدم که حبس بول هم گرفتم.»
همه می‌خندند و شمسی?خانوم با ناراحتی سیلی محکمی به گوش شوهرش می‌زند. در همین فرصت، شادی خانوم که لباسش مثل تابلوی خطاطی است و همیشه در خلسه‌ نیمه‌عارفانه و نیمه‌ابلهانه به سرمی‌برد، درمی‌آید که: «به نظر من راه درمان سردرد، فقط انرژی? درمانیه و هومیوپاتی که انرژی حیاتی رو با رفتارهای کیهانی….» شادی خانوم نمی‌تواند حرفش را تموم کند، چون مجلس به‌واسطه‌ دعوای حضار به هم ریخته است. من اما همه‌اش به این فکر می‌کنم که وقتی تنها سخنگویان در مورد داروها یا شرکت‌ها و صاحبان صنایع یا منابع دولتی یا مدعیان شارلاتان درمان‌های آلترناتیو هستند و نهاد صنفی مستقلی از پزشکان که مورد اعتماد مردم باشد وجود ندارد، این جو بی‌اخلاقی و بی‌اعتمادی ادامه خواهد داشت

اخلاق و رویه پرتیراژترین نشریه جامعه پزشكی
مدیر مسوول محترم نشریه سپید؛
احتراما بدین‌ وسیله مقاله «اخلاق و رویه پر‌تیراژ‌ترین نشریه جامعه پزشكی در پاسخ به مقاله توهین‌آمیز «اخلاق و سردرد خاله مهری» ارسال می‌شود. مقتضی است مطابق قانون مطبوعات پاسخ در اولین شماره نشریه درج شود.

با احترام دكتر علیرضا طلوع بهبود
عضو اتحادیه بین‌المللی پزشكان هومیوپات
عضو شورای طب سنتی و مكمل دانشگاه علوم پزشكی قزوین


 

دانلود مناظره هومیوپاتی بخش اول

برای دانلود متن کامل فایل PDF اینجا کلیک کنید (46 صفحه – حجم 1 MB)

(شما برای مطالعه این فایل به برنامه Adobe Acrobat Reader یا برنامه های مشابه نیاز خواهید داشت)

دانلود مناظره هومیوپاتی بخش دوم اضافه شده در تاریخ 22 تیر ماه 1391

منبع مقاله http://medicalscience.blogfa.com

برای دانلود متن کامل بخش دوم در فایل PDF اینجا کلیک کنید 17 صفحه – حجم 500 KB

(شما برای مطالعه این فایل به برنامه Adobe Acrobat Reader یا برنامه های مشابه نیاز خواهید داشت)

دانلود مناظره هومیوپاتی بخش سوم

برای دانلود متن کامل فایل PDF اینجا کلیک کنید (13 صفحه – حجم Kb300

(شما برای مطالعه این فایل به برنامه Adobe Acrobat Reader یا برنامه های مشابه نیاز خواهید داشت)

منبع مقاله کیارش آرامش:

http://medicalscience.blogfa.com
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 18 آبان 1394 ، 08:10 )

0
  نوشته‌های مرتبط
  • No related posts found.

You must be logged in to post a comment.