یازدهمین آزمون جامع انجمن هوميوپاتی ایران RIHA

یازدهمین آزمون جامع هوميوپاتي توسط انجمن هوميوپاتي در تاريخ سوم مهر ماه  ۱۳۹۳  برگزار مي شود. کلیه اعضا رسمی و افتخاری انجمن هومیوپاتی  وهمچنین کلیه علاقمندانی که دوره دو ساله هومیوپاتی را در یکی از مراکز مورد تائید انجمن هومیوپاتی در داخل ویا خارج  کشور، گذرانده باشند ( پس از عضو شدن در انجمن ) ،میتوانند در این آزمون شرکت نمایند.

مدارک مورد نياز:

–          فيش بانکي به مبلغ یک میلیون وپانصد هزار ریال به شماره حساب ۰۱۰۶۸۶۱۴۹۸۰۰۲ سیبا بانک ملی شعبه اسکان به نام انجمن هومیوپاتی ایران

–           کپی کارت عضویت رسمی یا افتخاری انجمن هومیوپاتی ایران ( این مورد برای اعضائی که هنوز کارت دریافت نکرده اند لزومی ندارد.)

–           دو قطعه عکس ۳*۴ پشت نویسی شده

پست کردن مدارک :

–          داوطلبان ساکن دراستان هایی که انجمن در آن ها دارای شعبه ویا دفتر می باشد می بایست مدارک خود را برای نماینده انجمن در استان خود ارسال نمایند.

–          داوطلبان ساکن در استان هایی که انجمن در آن ها دارای شعبه ویا دفتر نمی باشد می بایست مدارک خود را به نشانی

تهران ، خیابان شهید مطهری خیابان میرعماد کوچه دهم پلاک ۱۴ واحد ۳ کد پستی ۱۵۸۷۸۱۳۶۱۵

و یا نشانی:

صندوق پستی انجمن هومیوپاتی ایران: تهران صندوق پستی  ۱۵۸۷۵۸۳۳۸ انجمن هومیوپاتی ایران

ارسال نمایند.

پاسخگوئی به سئوالات فقط  در ساعات اداری با شماره های ذیل امکان پذیر است :

۰۲۱-۸۸۵۴۴۶۳۴ دفتر انجمن / تلفنهای منشی انجمن ( خانم خرمگاه) : ۰۹۳۷۵۰۱۵۷۶۸ – ۰۹۱۲۸۳۳۷۳۹۸

مهلت ثبت نام :

۱/۳/۹۳ الی ۳۱/۴/۹۳ 

مکان برگزاری آزمون :

شهر ها ومکان های برگزاری آزمون با توجه به تعداد داوطلبین هر استان تعیین ومتعاقبا در همین سایت اعلام خواهد شد.

نحوه امتحان:

 • امتحان شامل چهار ايستگاه به شرح زير ميباشد:
 1. هشتاد سوال تئوريک شامل:متريا مديکا (۶۰ سئوال)، مباني(۱۵ سئوال)، پژوهش، اخلاق و تاريخچه هوميوپاتي(جمعاً ۵ سئوال) مي باشد. ( ۴۰ نمره)
 2. FTRN: شامل تشخيص پنج دارو و ارزيابي دانش متريا مديکا. ( ۱۰نمره )
 3.  پيگيري: در اين مرحله شرح حال مکتوب پنج مورد- کيس ويزيت دوم و تغييرات به وجود آمده در وي پس از تجويز اول در اختيار آزمون دهنده قرار مي گيرد. آزمون دهنده ميبايست ارزيابي خود از سير درمان و اقدام فعلي را مشخص نمايد. ( ۲۰ نمره )
 4. بررسي مورد: در اين مرحله شرح حال مکتوب دو مورد- کيس در اختيار آزمون دهنده قرار مي گيرد. آزمون دهنده ميبايست با استفاده از رپرتوري موجود ( Radar – Synthesis) کيس را حل نموده و نحوه تجويز را ذکر کند. لازم به ذکر است اين تنها بخش آزمون است که در بارم بندي آن نمره منفي در نظر گرفته مي شود. هر يک از روبريکهايي که براي بيمار انتخاب مي شود داراي امتياز مي باشد. در صورتي که روبريکي براي کيس انتخاب شود که بر اساس اصول متدولوژي تجويز صحيح نباشد، نمره منفي منظور خواهد شد. در اين قسمت براي روبريک گرفتن مناسب، ارزشگذاري علايم ، نام داروي تجويزي و دوز و پوتنسي مناسب نمره مجزا منظور شده است. ( ۳۰ نمره )

شرط قبولي آزمون احراز ۶۰ نمره از صد نمره ميباشد.
نتيجه ۳۰ روز بعد از آزمون بر روي وب سايت قابل مشاهده است.

منابع:

Basic Elements and Philosophy:

 • Organon of Medicine, by Samuel Hahnemann
 • Chronic Diseases, by Samuel Hahnemann
 • Lectures on Homoeopathic Philosophy, by James Tyler Kent

 

MateriaMedica:

 • Lectures on Homoeopathic MateriaMedica, by James Tyler Kent
 • Homoeopathic MateriaMedica, by Phatak

 

Repertory:

 • Synthesis
 • Radar 8 / 9

ليست داروهايی که در آزمون از آنها سوال طرح می شود:

AconCalenIodPh-ac
AethCamphIpPhos
AgarCann-iKali-biPhyt
AgnCanthKali-cPic-ac
All-cCapsKali-iPlat
AloeCarb-anKali-pPlb
AlumCarb-vKali-sPodo
AmbrCarcKalmPsor
Am-cCaustKreosPuls
Am-mChamLac-cPyrog
AnacChelLac-dRheum
Ant-cChinLachRhus-t
Ant-tCicLaurRumx
ApisCimicLedSabad
Arg-metCinaLil-tSabin
Arg-nCoc-cLobSamb
ArnCoccLycSang
ArsCoffLyssSanic
Ars-iColchMag-cSars
Arum-tColocMag-mSec
AsafConMag-pSel
AurCuprMedSep
BaptDigMercSil
Bar-cDiosMerc-cSpig
BellDrosMezSpong
Bell-pDulcMoschStann
Benz-acEup-perfMur-acStaph
BerbEuphrMurxStict
BismFerrNat-cStram
BorxFerr-pNat-mStront-c
BovFl-acNat-pSulph
BromGelsNat-sSulph-ac
BryGraphNit-acSyph
BufoHamNux-mTab
CactHeclaNux-vTarent
CalcHellOpTher
Calc-fHepOrigThuj
Calc-pHyosOx-acTub
Calc-sHyperPallVerat
Calc-silIgnPetrZinc

 

 • نمونه سوال از بخش سوالات چهار جوابي / متريا مديکا – بيماري با شرايط زير مراجعه کرده است: “اضطراب و ترس در زمان تنهايي، ضعف عمومي، تعرق، ضعف و احساس درد شکستگي در ناحيه کمري، سرمايي، حساس به تغييرات هوا و نسيم (draft). بيمار بسيار بد اخلاق است و با همه افراد خانواده با پرخاش صحبت مي کند. درد ناحيه قلبي دارد و بهترين پوزيشن براي او اينست که روي صندلي بنشيند و اندکي به جلو خم شود.”داروي مناسب او کدام است؟
الف- CAMPH.ب- AMBR.ج- KALI-C.د- NIT-AC.

 

 

پاسخ صحيح: ج – Kali-c

 • نمونه سوال از بخش سوالات چهار جوابي / مباني: در کدام دسته از بيماري هاي زيرsusceptibilityبيمار، رل کمتري در احتمال ابتلا ايفا ميکند؟
الف- اسپوراديکب- پريوديکج- اپيدميکد- شعله وري سورا

 

 

پاسخ صحيح: ج – اپيدميک

 • نمونه سوال از بخش سوالات FTRN: اين دارو عمدتا سيستم عصبي و تنفسي را درگير ميکند. ضعف و ناتواني شديد. اين ضعف در مناطق مختلف بدن از جمله قفسه سينه ، گلو ، معده و رانها. اين ضعف عضلاني شديد يک چهره مخصوص دارد: بيمار در هنگام پايين رفتن از پله ها ضعف را خيلي بيشتر احساس ميکند تا وقتي که از پله ها بالا ميرود. نشستن از حالت ايستاده براي او خيلي سخت تر است از بلند شدن. احساس ضعف بعد از استفاده از حنجره (حرف زدن، آواز خواندن.) در حيطه سيستم تنفسي: خلط حجيم دارد.بعد از دفع خلط بيمار احساس ميکند ريه هايش خالي شده اند. خشونت صداي وي بعد از سرفه و دفع خلط حجيم رفع ميشود. دردها تدريجي مي ايند و تدريجي محو مي شوند. ضعف در حيطه ذهني هم مشهود است. بيمار به واسطه ضعف قادر به پاسخگويي به شما نيست. نام اين دارو جيست؟ (فقط نام يک دارو را بنويسيد.)

پاسخ صحيح: Stann

 • نمونه سوال از بخش سوالات ۲nd Prescription: بيماري با اگزماي پوستي ژنراليزه دو هفته قبل مراجعه کرده است. شما براي او يک بار داروي سولفور ال- ام يک تجويز کرده ايد با دو ضربه ليوان پنجم يک قاشق، اکنون اظهار ميکند که بعد از مصرف دارو اگزماي وي بهبود يافته است ولي چند علامت جديد ظاهر شده اند: بيخوابي و هموروييد. تحمل اين علايم براي بيمار مشکل است.

الف- تحليل شما چيست؟ ( مشابهت دارو – دوز – پوتنسي – حساسيت نيروي حياتي)
ب- اقدام بعدي کدامست؟
پاسخ صحيح: الف – دارو مشابهت کامل نداشته و Partial Simillimum بوده است به همين دليلAccessory symptom ظاهر شده است. دوز و پوتنسي دارو عليرغم اينکه به نظر پايين مي رسد ولي ظهور علايم جانبي بيانگر اين است که حساسيت نيروي حياتي بسيار بالاست (oversensitive)
ب- با توجه به اينکه تحمل علايم براي بيمار مشکل است جايي براي صبر و تجويز پلاسبو وجود ندارد. بر اساس علايم اصلي بيمار به اضافه علايم جديد ظاهر شده (accessory symptoms) مجددا دارو انتخاب و تجويز میشود.

نمونه سوالات دیگر:

نمونه سوال مبانی:

 1.  داروی بلادونا در یک پرووینگ ابتدا علامت الف وسپس برعکس آن ب را نشان میدهد. همین دارو در پرووینگ بر فرد دیگری ابتدا علامت ب و سپس برعکس آن الف را نشان میدهد. این گونه کنش دارودد را که در بلادونا میبینیم چه می نامند؟

 

الف: کنش اولیه

ب: کنش ثانویه

ج: کنش متناوب

د: کنش پرووینگ

 

متریا مدیکا:

 1. بیمار خانم ۲۵ ساله ایست که از سه روز پیش دچار گلودرد چرکی شده است. در معاینه اگزودای خاکستری رنگ بر روی لوزه راست مشهود است. هنگام بلع درد شدیدی از لوزه راست به گوش راست منتشر میشود . مناسبترین دارو کدام است؟

الف- Phyt                      ب- Lach                       ج- Merc                  د- Staph

 

نمونه سوالات FTRN :

این دارو عمدتاً کبد، اوکسی پوت، پانکراس وریه را درگیر می کند. از وزیکول های پوستی وی ترشح زرد آبکی خارج می شود یکی از داروهای بسیار موثر در موارد تشنج یا صرع یا مشکلات ذهنی و حافظه بعد از ضربه به سر می باشد. در موارد آبسه های فیستولوس وگونوره سرکوب شده می تواند بسیار موثر باشد. علائم این دارو شدیداً با رطوبت یا هوای مرطوب تشدید می شوند. هوای مرطوب کناردریا و حتی مصرف غذائی دریایی نیز علایم وی را تشدید می کند. نام این دارو جیست؟

 

0
  نوشته‌های مرتبط

You must be logged in to post a comment.