وضعیت قانونی هومیوپاتی در ایران:

هومیوپاتی در جلسه مورخ ۱۳۷۴/۸/۷ شورایعالی ارزشیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تایید شد و همچنین در این جلسه تاکید شد بر این که هومیوپاتی به عنوان یک روش درمانی قابل استفاده است.

mostanadat-1-2


در تاریخ ۱۳۷۷/۱۰/۲۶ دستور العمل تعیین تکلیف فارغ التحصیلان پزشک هومیوپات به امضای وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وقت رسید.

mostanadat-1-1
در تاریخ ۱۳۸۷/۲/۹ طی نامه شماره آ/۸/۳۹۲۷۱ که به روسای کلیه دانشگاههای علوم پزشکی کشور ارسال شد اعلام داشتند در صورتی که بصیرت و دانش همکاران محترم پزشک در رشته هومیوپاتی به تائید انجمن هومیوپاتی رسیده باشد، منعی برای ادامه کار آنان در زمینه هومیوپاتی وجود نخواهد داشت.

توجه:
برای بزرگنمائی تصاویر نامه ها باید روی آنها کلیک نمایید.
آخرین به‌روزرسانی ( دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۲:۱۳ )نظریه دبیرخانه طب سنتی 

در مورد پزشکانی که صلاحیت حرفه ای شان به تایید انجمن هومیوپاتی ایران رسیده است.

نامه هومیو

در حال حاضر فعالیت کلیه پزشکان عمومی ، متخصص و PHD که عضو ممتاز انجمن هومیوپاتی بوده و یا مدرک آموزش هومیوپاتی ایشان در خارج از کشور در شورای عالی ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی مورد تایید قرار گرفته باشد ، بلامانع می باشد.


در شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کشور ( ۱۳۹۵/۱۲/۱۴)مصوب گردید از سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ دو واحد درس آشنایی با مبانی طب سنتی و مکمل ( شامل طب سنتی ایرانی ، هومیوپاتی ، کایروپرکتیک ، آیور ودا ، رفلکسولوژی و… ) در مقطع دکتری عمومی ( پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ) و کارشناسی رشته های مامایی ، پرستاری ، تغذیه ، فیزیوتراپی به صورت ” اجباری ” و در مقطع پیوسته و ناپیوسته سایر رشته علوم پزشکی به صورت اختیاری ارائه گردد.
بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی در زمینه طب سنتی ومکمل ، آموزش علمی و دانشگاهی افرادی که خدمات درمانی را ارائه میدهند مورد نیاز و الزامی است و خوشبختانه وزارت محترم بهداشت نیز قدمهای مثبتی در این زمینه برداشته است . امید است در آینده آموزش کلیه رشته های طب مکمل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور فراگیر شده تا عموم مردم بتوانند برای درمان بیماری های خود از این خدمات نیز بهره مند گردند .
photo_2017-09-10_11-37-24